Next Generation Placement Tests – NEWSLETTER #1
Šta je NGPT?
Next Generation Placement Tests (NGPT) je projekat međunarodne saradnje koji se su-finansira iz sredstava programa Erasmus + KA2 grant, br. 2020-1-HR01-KA204-077724. Projekat zajednički realizuju institucije iz Hrvatske, Španije, Srbije i Italije, a krajnji cilj projekta je izrada adaptivnog digitalnog testa za određivanje početnog nivoa znanja stranih jezika.
Da li znate šta je ulazni test?
Statistički – verovatno da!
Ispitivanja pokazuju da većina ljudi u nekom trenutku polaže test za početno gradiranje znanja jezika. Upravo to i jeste namena ulaznog testa: da utvrdi vaš trenutni nivo jezičkih veština!
Zašto je važno znati sopstveni nivo jezika?
Danas svi znaju za Zajednički evropski okvir i CEFR nivoe, od A1 do C2. Postoji više važnih razloga za poznavanje svog nivoa vladanja jezikom, među kojima su i sledeći:
- Odabir pravog tečaja u školi jezika
- Kvalifikacije za posao
- Upis na fakultet
- Ključne veštine u Radnoj biografiji
PROJEKAT REALIZUJU PARTNERI U OKVIRU PROGRAMA ERASMUS PLUS
Novo doba u vrednovanju znanja jezika
Zajednički evropski okvir za jezike (Common European Framework of Reference for Languages, CEFR) definiše šest zasebnih nivoa jezičkiog znanja, na skali od A1 do C2. Kao globalni svetski standard već više od jedne decenije, ovaj koncept je doboro poznat svima koji uče strane jezike. Zbog svega ovoga, svi kursevi u jezičkim školama su usaglašeni sa CEFR standardima, a samim tim se javlja i potreba da za svakog polaznika odredimo nivo postojećeg ili početnog znanja prema CEFR skali. Upravo ovde na scenu stupa test za početno vrednovanje znanja.
Zastareli sistemi testiranja
Jezičke škole koriste ulazne testove još od samog stupanja na globalnu scenu. Problem je u tome što se tehnologija koja se koristi u primeni testova nije menjala decenijama, i većina testova koji se koriste zasniva se na lineranoj skali ocenjivanja. Šta ovo zapravo znači? U školi Jantar, na primer, koristimo ulazni test za engleski jezik koji sadrži 60 pitanja, i prosečnom polazniku je potrebno oko 45 minuta da ga uradi. Logika autora ovog testa jeste da određeni rezultat, npr. 30 tačnih odgovora, određuje nivo poznavanja jezika datog polaznika. Problem je u tome što se ovakva procena oslanja isključivo na broj tačnih odgovora, bez odgovarajuće kvalitativne analize koja bi utvrdila na koju vrstu pitanja je kandidat odgovorio tačno, odnosno netačno. Iako nam ovakav test daje određene korisne podatke, često se dešava da nivo kandidata bude pogrešno određen. Zbog ovakve situacije, većina škola je razvila sopstvene metode kojima nadoknađuje ove nedostatke. Uprkos tome, postoji puno prostora za poboljšanja postupka ulaznog testiranja.
Utrošak vremena
Zadavanje i ocenjivanje ulaznog testa oduzima puno vremena, i to naročito u toku upisnog perioda, kada je vreme itekako dragoceno. Još je važnije to što se u ovom postupku troši vreme naših polaznika, koji uvek moraju da prolaze kroz pomenutih 60 pitanja, bez obzira na kom su stvarno nivou znanja u datom trenutku. Prisiljavanje polaznika na A2 nivou da rešava pitanja koja su na višem nivou vladanja jezikom ne samo da nije neophodno, već može da ugrozi njegovu motivaciju da uči i izazove nesigurnost u nastojanju da ovlada sadržajem koji je daleko iznad njihovog nivoa.
Da bi se izbegli svi ovi problemi, ulazni test mora biti adaptivan.
Primena IT rešenja
Partneri okupljeni oko NGPT projekta su već dugo među predvodnicima kada je reč o primeni IT rešenja u nastavi jezika. Koordinator projekta, Amber IT Solutions, je razvio Amber School Manager, inovativni sistem za upravljanje nastavom koji se koristi u jezičkim školama širom sveta. Projektni partneri za sobom imaju čitav niz uspešnih inovativnih projekata u oblasti nastave, kao što je VR4LL, koji se takođe realizuje sredstvima programa Erasmus plus, i u okviru koga se razvija inovativna VR tehnologija za učenje jezika.
Kako će izgledati naši ulazni testovi naredne generacije, Next-Generation Placement Tests?
Polaznicima će na raspolaganju biti testovi za engleski, nemački, italijanski, francuski, španski i ruski jezik. Svakog polaznika na početku testa očekuju jednostavniji jezički zadaci, a zatim tok izrade zadataka od nižih ka višim nivoima biva usmeren pomoću algoritma. Na ovaj način se osigurava da polaznici na nižem nivou ne provode previše vremena u izradi testa, jer će algoritam zaključiti da nema potrebe za nastavkom testiranja.
Za polaznike na višim nivoima, test će pokazati približni CEFR nivo na osnovu zadataka zasnovanih na strukturi i vokabularu. Dodatni deo testa sa zadacima razumevanja govora i teksta odrediće sa najvećim stepenom preciznosti nivo znanja kandidata. Na ovaj način osiguravamo da svaki polaznik bude pravilno raspoređen na najbolji mogući tečaj, na osnovu postojećeg trenutnog nivoa poznavanja jezika. Ovim ne samo da se postiže optimizacija postupka testiranja za naše polaznike i osoblje škole, već se i čitava strategija obrazovanja polaznika višestruko unapređuje.
Kada će NGPT biti dostupan?
Naš projekat je zvanično započeo 1. oktobra 2020., sa rokom od 26 meseci za razvoj i početak primene. Uprkos tome, očekujemo da će prve verzije naših testova biti dostupne u 4. kvartalu 2021.
PRIDRUŽITE NAM SE U INOVACIJI!
Postanite pridruženi partner NGPT projekta.
Jezičke škole – da li želite da učestvujete u prvom krugu pilot sesija naših testova sa vašim polaznicima?
Učenici i polaznici – da li želite da proverite svoj nivo znanja kroz neki od naših testova, odmah po nakon što postanu dostupni?
Kontaktirajte nas!
Tagovi:blackbird, blackbird cacak, newsletter, nextgeneration, ngtp, placement test